40 lat Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: ROOT
- Kategoria: Medycyna oparta na wspomnieniach
- Opublikowano: niedziela, 02.12.2018, 20:30
- Odsłony: 4438
Krystyna Knypl
Czterdzieści lat minęło, to piękny wiek, czterdzieści lat i nawet jeden dzień. Na drugie tyle teraz przygotuj się, a może i na trzecie, któż to wie? – śpiewa Andrzej Rosiewicz w piosence, do której słowa napisał Jan Tadeusz Stanisławski (słynny profesor mniemanologii stosowanej), a muzykę skomponował Jerzy Matuszkiewicz. Piosenka towarzyszyła każdemu odcinkowi serialu komediowego Czterdziestolatek wyświetlonego po raz pierwszy 16 maja 1975 roku. Serial cieszył się niezwykłą popularnością, a jej miarą były nie tylko miliony widzów, ale także nadanie nazwy Rondo Czterdziestolatka https://pl.wikipedia.org/wiki/Rondo_Czterdziestolatka_w_Warszawie skrzyżowaniu ulic przy dworcu centralnym. W Uchwale Rady Stołecznego Miasta Warszawa z 14 marca 2014 roku czytamy:
Skrzyżowaniu ulicy Tytusa Chałubińskiego, Alei Jana Pawła II i Alej Jerozolimskich, zlokalizowanemu w dzielnicach Śródmieście m.st. Warszawy i Ochota m.st. Warszawy, nadaje się nazwę: Rondo Czterdziestolatka (nazwa skrócona: Rondo Czterdziestolatka). http://edziennik.mazowieckie.pl/WDU_W/2014/3542/akt.pdf
Lokalizacja Ronda Czterdziestolatka ma wymiar filmowy, ponieważ inżynier Stefan Karwowski pracował przy budowie dworca Warszawa Centralna. Jest też ona bardzo symboliczna dla obchodzącej swoje 40. urodziny polskiej hipertensjologii, ulica bowiem Nowogrodzka 59 (ok. 200 m od ronda) to pierwszy adres powstałego przed 40 laty Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTNT).
Państwowy Szpital Kliniczny nr 1 w Warszawie, ul. Nowogrodzka 59
W 2006 roku na wniosek PTNT wprowadzono specjalizację z hipertensjologii. Z okazji tej rocznicy odbyła się w hotelu Raffles Europejski w Warszawie konferencja poświęcona historii i osiągnięciom polskiej hipertensjologii. Była to dla mnie podwójnie miła uroczystość – jestem hipertensjologiem i pracowałam m.in. jako lekarz zakładowy hoteli Victoria, Bristol, Europejski pod koniec lat 70.
Osiągnięcia czterdziestolatki
Hipertensjologia polska ma wiele sukcesów i wszystkim, którzy przyczynili się do ich osiągnięcia, należą się wyrazy uznania i gratulacje.
W kolejnych odcinkach Czterdziestolatka pokazywano różne aspekty wieku średniego, do których należy duma z dorobku życiowego i zawodowego – czytamy w artykule na temat serialu w Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Czterdziestolatek). Jak wygląda moje 40 lat oraz dorobek w hipertensjologii?
Ważną datą w mojej edukacji był 25 czerwca 1996 roku. Tego dnia podczas naukowego sympozjum wysłuchałam wykładu prof. Normana M. Kaplana, który jest nie tylko wybitnym hipertensjologiem, ale także znakomitym wykładowcą. Podczas wykładu wspomniał o swoich związkach z Polską – jego rodzice mieszkali w okolicy Suwałk i w 1936 roku wyemigrowali do Palestyny, a potem do Stanów Zjednoczonych. Jego podręcznik Kaplan’s clinical hypertension jest moim ulubionym dziełem hipertensjologicznym, w 2002 roku kupiłam tę książkę, a podczas kongresu w Pradze poprosiłam profesora o dedykację.
Tryb pierwszej edycji egzaminu z hipertensjologii w 2006 roku przewidywał dopuszczenie do egzaminu osoby, które złożyły w Ministerstwie Zdrowia wniosek o uznanie dotychczasowych osiągnięć naukowych i zawodowych w poczet programu specjalizacji. Do złożenia takiego wniosku zostałam zaproszona przez ówczesnego konsultanta krajowego ds. hipertensologii prof. dr hab. med. Krzysztofa Narkiewicza (Krzysztofie, zachowuję we wdzięcznej pamięci to zaproszenie!). Próbę generalną podsumowania swoich osiągnięć przećwiczyłam w związku z wnioskiem o przyznanie mi tytułu specjalisty European Society of Hypertension w 2001 roku. Aplikując o ten tytuł, miałam na koncie 37 publikacji naukowych, doktorat z kardiologii oraz udział w dwóch ogólnopolskich badaniach klinicznych leków hipotensyjnych (kaptoprilu i labetalolu). Byłam także autorką materiałów edukacyjnych dla pacjentów zatytułowanych Książeczka nadciśnieniowa.
Z prof. Krzysztofem Narkiewiczem mieliśmy okazję poznać się w 2003 roku podczas kongresu ESH w Mediolanie, podczas którego prezentowałam trzy doniesienia plakatowe, więcej – http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/zloty-dyplom-lekarza/565-moje-dawne-kongresy-hipertensjologiczne.
W tym samym, 2003 roku wydałam książkę Przewodnik po nadciśnieniu tętniczym. W 2004 roku podczas kongresu Interamerican Society of Hypertension (ISH) w São Paulo (15-19 lutego 2004) przedstawiałam kolejne trzy doniesienia plakatowe. Realizacja tej bardzo inspirującej wyprawy była możliwa dzięki otrzymanemu travel grantowi ISH. .
Rok 2004 obfitował w aktywności naukowe. W dniach 13-17 czerwca 2004 przedstawiałam kolejne doniesienia naukowe na kongresie European Society of Hypertension w Paryżu. Nie mniejsze aktywności charakteryzował rok następny – w kwietniu prezentowałam następne doniesienia plakatowe na kongresie Interamerican Society of Hypertension w Cancun, a w maju 2005 po raz pierwszy otrzymałam akredytację dziennikarską na kongresie American Society of Hypertension w San Francisco.
W 2007 roku wydałam książkę Podręcznik hipertensjologii. Tematyka nadciśnienia tętniczego często gości na łamach „Gazety dla Lekarzy”, GdL (którą redaguję i wydaję od 2012 roku). Dwukrotnie przedstawiłam doniesienia plakatowe (2007 i 2009 rok) na Warszawskich Dniach Farmakoterapii Kardiologicznej.
Chętnie piszę na łamach GdL o diecie z ograniczeniem jonu sodowego oraz promuję ją w innych mediach.
W 2012 roku wydałam Cywilizację jonu sodowego http://gazeta-dla-lekarzy.com/images/gdl_biblioteka/bibl_gdL_cywilizacja_jonu_sodowego.pdf.
Moja aktywność w tym zakresie spotkała się z uznaniem World Hypertension League – otrzymałam dyplom uznania od tej organizacji, więcej – http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/zloty-dyplom-lekarza/650-piec-lat-z-gazeta-dla-lekarzy.
Praktyka dnia codziennego
Hipertensjologia to nie tylko kongresy i konferencje, ale przede wszystkim praktyka lekarska dnia codziennego. W okresie mojej pracy w poradni nadciśnieniowej bardzo lubiłam słuchać barwnych opowieści pacjentów o tym schorzeniu – notowałam je dyskretnie na kartkach i tak powstała kolekcja Powiedzonka pacjentów. Pacjenci potrafią niebanalnie opowiadać o tej chorobie – na przykład:
# Chciałam zrezygnować z tego ciśnienia.
# Mam ciśnienie podskoczne.
# Jakie pan bierze leki? – pytam pacjenta. – Ja??? Nie zwracam na to uwagi!
Więcej pod adresem https://gdl.kylos.pl/wp/?p=11566.
Z tego szczerego wyznania pacjenta jednoznacznie wynika, że przed polskimi hipertensjologami stoją poważne wyzwania i wiele pracy. Życzę wszystkim powodzenia w ich realizacji!
Krystyna Knypl
internista hipertensjolog,
specjalista European Society of Hypertension
GdL 12_2018