Hotelowy poradnik podróżnika

Hotel jest ciekawym miejscem, w którym podróżnik nie tylko znajduje schronienie, ale też może przeżyć niezapomniane chwile na każdym etapie obcowania z tą placówką. Niezwykła popularność mojego postu na fotoblogu zatytułowanego Czym się różni pokój double od pokoju twin? (ponad 55 tysięcy odsłon!) oraz pozytywne przyjęcie mojej recenzji o Hotel des Colonies na www.tripadvisor.com skłaniają mnie ku przypuszczeniu, że może powinnam pisywać o hotelarstwie, a nie o medycynie???

IMG 2636-1 mini

Jest to ciekawa branża, bardzo wyspecjalizowana w zastawianiu pułapek na podróżnego. Ot, choćby nazwa hotelu, czyli to, z czym obcujemy na samym początku, zanim jeszcze zainwestujemy w hotel nasze pieniądze.

Czyż nie wygląda urzekająco nazwa Berkeley Residence? Może nam kojarzyć się na przykład z irlandzkim filozofem Georgem Berkeleyem. Źródło ilustracji: wikipedia.

aa152 mini

W Wikipedii przytaczane są dwa cytaty George’a Berkeleya

Być – znaczy być postrzeganym.

Mało ludzi myśli, ale każdy chce mieć swoje zdanie.

Słowo residence też ma pozytywne skojarzenia, choć rzeczywistość w Berkeley Residence była dość przaśna. Słowo residence, ale w wersji hiszpańskiej residencial, było również w nazwie mojego miejsca zakwaterowania w Puerto Iguazu.

DSC03315-1-1024x753 mini

Wejście sympatyczne.

DSC03316-1 mini

Do tego kojące wyobraźnię podróżnika napisy – vide na prawo! ale wnętrze mojego pokoju to już był zaawansowany hardcore. Może więc czegoś nie zrozumiałam???

Residence – Google Translator sugeruje takie możliwości przetłumaczenia: rezydencja, dom, dworek, willa, staż w klinice, czyli rezydentura. I tu powinny włączyć się systemy ostrzegawcze! Rezydentura – inaczej mówiąc wyzysk jednego człowieka przez drugiego! Pierwsza rada w kwestii wyboru noclegu jest więc następująca:

PRZECZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM NAZWĘ TWOJEGO PRZYSZŁEGO MIEJSCA ZAKWATEROWANIA.

Nie daj się zwieść złudzeniu, że znasz dany język obcy, nawet jeżeli masz stosowne certyfikaty! One potwierdzają jedynie to, że rozumiałeś, co mówiono na zajęciach, oraz że prawidłowo rozwiązywałeś ćwiczenia z gramatyki. ;)) Prawdziwe znaczenie słów poznajemy po skonfrontowaniu ich z rzeczywistością!

Krystyna Knypl
https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/