Kwestionariusz matki lekarki: Krystyna Knypl, Warszawa

Dlaczego wybrałaś medycynę?

Atrakcyjne było pojęcie wolnego zawodu, którym posługiwano się w dawnych latach i pewnie ono zdecydowało, że wybrałam medycynę. Gdy po wielu latach lekarz zamienił się w niewolnika i stał się „świadczeniodawcą”, żywiąc przywiązanie do pojęcia wolnego zawodu skręciłam w boczną uliczkę z napisem „dziennikarstwo medyczne” – i nie żałuję!

Huragan macierzynstwa 2

  1. W którym roku uzyskałaś dyplom, na jakim wydziale, w jakiej uczelni?

Akademia Medyczna w Warszawie, Wydział Lekarski, rok ukończenia studiów 1968 – obchodzę właśnie 50. rocznicę, czyli mam Złoty Dyplom Lekarza.

  1. Na jakim etapie kariery zawodowej jesteś obecnie – staż? rezydentura? specjalizacja? inne?

Jestem specjalistą chorób wewnętrznych oraz specjalistą hipertensjologiem, mam też dyplom specjalisty European Society of Hypertension oraz doktorat z kardiologii (echokardiografii).

  1. Na jakim etapie macierzyństwa jesteś obecnie?

Jestem mamą Katarzyny, która ma 37 lat oraz babcią Helci (9 lat) i Henia (3 lata).

dziecko stanu wojennego 200Czy medycyna konkuruje z macierzyństwem? Jeśli tak, to kto wygrywa

Medycyna nie konkuruje ani nie konkurowała z macierzyństwem. Gdy zostałam matką, zmieniłam pracę z oddziału szpitalnego na przychodnię specjalistyczną, dzięki czemu nie musiałam pełnić 24-godzinnych dyżurów w szpitalu.

Wiele osób może nas zastąpić w medycynie – bez najmniejszej szkody dla pacjentów i matek lekarek, ale nie ma nikogo, kto będzie równie dobry w opiece nad dzieckiem, zwłaszcza do 3-4 lat, jak matka.

  1. Jaki jest twój pomysł na idealne połączenie medycyny i macierzyństwa?

Macierzyństwo zawsze powinno mieć „pierwszeństwo przejazdu” w naszych wyborach i decyzjach.mieczyslaw knypl ok1982r 200

Czy twój mąż jest także lekarzem?

Mój mąż jest dziennikarzem, z wykształcenia inżynierem. Gdy się poznaliśmy, był moim pacjentem. Wspominając ten czas żartujemy, że naruszyłam art. 14 KEL, który mówi, że „lekarz nie może wykorzystywać swego wpływu na pacjenta w innym celu niż leczniczy” i wywarłam „wpływ inny niż leczniczy”– a może to był wpływ leczniczy? Choroba wrzodowa, z powodu której był hospitalizowany, nie powróciła w ciągu prawie 40 lat.

  1. Czy chciałabyś, aby twoja córka została lekarką?

Moja córka jest księgową i lingwistką, teraz na urlopie wychowawczym. Swego czasu prowadziłyśmy rozmowy o ewentualnym wyborze medycyny, ale najwyraźniej nie wywierałam na nią silnego nacisku, skoro zdecydowała się na inne studia.

  1. Jakie trzy cechy powinna mieć idealna matka lekarka?

Świadomość, że macierzyństwo jest najważniejsze w jej życiu. Umiejętność widzenia długoterminowego w planowaniu życia rodzinnego. Odpowiednią dawkę stanowczości wobec wszystkich „którzy wiedzą lepiej niż matka, jak być matką”.

  1. O czym marzysz najczęściej?

Mam dwa stałe marzenia.

Pierwsze marzenie to podróż dookoła świata, zastanawiam się ciągle nad trasą oraz zdobyciem potrzebnych finansów.

Drugie marzenie jest hm… mocno nietypową wizją: mam elegancki dom nad brzegiem oceanu na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, co rano siadam przy biurku i patrząc w bezkresną przestrzeń za oknem, piszę bestsellerowe powieści. Alternatywna lokalizacja mojej willi z marzeń to Promenade des Anglais w Nicei z widokiem na morze. 

Krystyna Knypl

Fot.  z archiwum rodzinnego autorki

GdL 9_2018