Kongresy European Society of Cardiology – wczoraj, dziś, jutro

barcelona1999 660

Krystyna Knypl

Zakończony 1 września 2020 roku kongres European Society of Cardiology przejdzie do historii z wielu powodów. Był to pierwszy kongres wyłącznie on-line, dostępny dla członków towarzystwa bezpłatnie, który zgromadził rekordową liczbę uczestników z całego świata.

Jak podają organizatorzy, w obradach uczestniczyło 116 tysięcy osób z 211 krajów. Transmisje odbywały się z świetnie wyglądającego i sprawnie działającego studia w Amsterdamie. Komentarze do prezentowanych doniesień wygłaszali specjaliści w danej dziedzinie bezpośrednio po zakończeniu prezentacji, a sprawna infrastruktura informatyczna pozwalała na uczestnictwo kardiologom nie tylko z Europy, ale także z innych kontynentów.

kongres esc 2020 record660

Za tak profesjonalną pod każdym względem organizację kongresu należą się gratulacje i wyrazy uznania dla wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie, którym kierowali Barbara Casadei, Sylvia Piriori, Tatiana Potpara oraz Marco Roffi.

Na łamach GdL przedstawialiśmy na bieżąco wyniki najważniejszych doniesień kongresowych pod adresami:

https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/1082-wyjatkowy-kongres-esc

https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/1083-kongres-esc-2020-prof-maciej-sterlinski-o-sobotnim-28-08-2020-panelu-arrhythmias-and-device-therapy

https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/1084-esc-2020-nowe-wytyczne-postepowania-w-migotaniu-przedsionkow

https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/1085-kongres-esc-2020-diagnostyka-i-leczenie-migotania-przedsionkow-proste-jak-abc

https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/1086-kongres-esc-2020-niedziela-pelna-oczekiwanych-nowosci

https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/1087-kongres-esc-2020-tu-studio-esc-congress-zapraszamy-na-prognoze-pogody

https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/1088-kongres-esc-2020-nowe-wytyczne-esc-potwierdzaja-rosnie-rola-ablacji-w-leczeniu-migotania-przedsionkow

https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/1089-kongres-esc-2020-nowe-wytyczne-2020-esc-dotyczace-postepowania-w-ostrych-zespolach-wiencowych-bez-przetrwalego-uniesienia-odcinka-st

https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/1091-kongres-esc-2020-opublikowano-pierwsze-wytyczne-esc-dotyczace-kardiologii-sportowej-oraz-aktywnosci-fizycznej-u-pacjentow-z-chorobami-ukladu-sercowo-naczyniowego

https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/1092-esc-congress-2020-dzis-digital-jutro-ai

https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/1093-kongres-esc-2020-prof-krzysztof-narkiewicz-o-badaniu-brace-corona  

Jak było w przeszłości – Barcelona, Sztokholm, Berlin, Wiedeń, Paryż, Amsterdam

Kongresy kardiologiczne organizowane w różnych miastach Europy mają bogatą tradycję, z którą po raz pierwszy spotkałam się na ESC 1999 w Barcelonie. Liczba uczestników była bardzo duża, zabrakło bowiem miejsc w hotelach i nasza grupa kongresowa kwaterowała w miejscowości Sabadell, około 1,5 godziny drogi od miejsca obrad.

sabadell660

Codzienne dojazdy, zakupy biletów w automatach oznakowanych tylko w języku hiszpańskim w połączeniu z zatłoczonymi pociągami stanowiły nie lada wyzwanie. Dla niektórych uczestników to wyzwanie zakończyło się niezbyt szczęśliwie – jeden z nich został okradziony w metrze z dokumentów i pieniędzy.

Najciekawsze doniesienie, jakie usłyszałam na tym kongresie, dotyczyło suplementów witaminowych diety i ich roli w profilaktyce schorzeń układu krążenia. Zaprezentowano wyniki suplementowania diety witaminą E, która podawana w postaci tabletek nie miała szczególnego znaczenia w profilaktyce. Podano też informację, że 65% Amerykanów używa suplementów witaminowych. Jeden z dyskutantów, profesor Victor Herbert, wygłosił słynne zdanie, komentowane szeroko w kuluarach: „Z pewnością wiemy tylko to, że Amerykanie wydalają najdroższy mocz świata”. Rozweseleniu kardiologów nie było końca.

ESC2001Sztokholm3 200

Kongres ESC 2001 w Sztokholmie też nie był wolny od dojazdów zatłoczonymi pociągami do centrum kongresowego. Moja grupa tym razem załapała się na mieszkanie w hotelu Scandic na terenie Sztokholmu, ale z uwagi na duże obłożenie trafiliśmy do maciupeńkich pomieszczeń na poziomie minus jeden, do tego bez okien. Aby uniknąć ataku klaustrofobii, trzeba było wyjść na powierzchnię i udać się na przykład na zakupy na słynną handlową ulicę Drottninggatan, która powstała w XVII wieku i początkowo nosiła nazwę Stora Konungsgatan (Wielka Ulica Króla). W dalszych latach została przemianowana na Drottninggatan, na cześć królowej Krystyny. Poczułam się niczym moja imienniczka i nabyłam kremową bluzkę, która stała się moją ulubioną, granatowy żakiet ze złotym guzikami oraz spodnie do niego, a także zieloną kurtkę.

Zakup strojów był podyktowany uczuciem określanym w języku angielskim jako „underdressed”, które ogarnęło mnie, gdy dowiedziałam się, że gala dinner dla uczestników kongresu odbędzie się w słynnej Sali Błękitnej sztokholmskiego ratusza, w której król Szwecji podejmuje kolacją laureatów Nagrody Nobla. Co znacza termin underdressed? Według słownika Cambridge jest to, cyt. „wearing clothes that are not attractive enough or formal enough for a particular occasion (https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/underdressed), czyli ubranie nie dość atrakcyjne lub nie dość formalne na daną szczególną okazję.

Stockholm Vasa Museum and Nordic Museum 09 660

Po obradach zwiedziliśmy Vasa Museum, gdzie eksponowany jest okręt Vasa, który zatonął w 1628 r., a w 1962 r. został wydobyty z dna morskiego. Muzeum robi niesamowite wrażenie pod każdym względem. Uległam czarowi sklepu z pamiątkami i nabyłam tackę z wizerunkiem okrętu, która podobnie jak stroje służy mi do dziś i jest w znakomitym stanie.

Vasa Museum interior1 660

identyfikator Berlin DSC05599 200

Następny kongres ESC, w którym uczestniczyłam, odbywał się w Berlinie w 2002 roku. Mieszkaliśmy na terenie Berlina Wschodniego i autokarem przejeżdżaliśmy na obrady do centrum kongresowego. Zachowałam w pamięci ciekawą sesję o nadciśnieniu, podczas której wykładali Franz Messerli oraz Giuseppe Mancia.

Berlin 2002 400

Wspominam też aktywności pozanaukowe, a wśród nich gala dinner w słynnym hotelu The Ritz-Carlton.

50588289 rc berlin 153753 660

W domowym archiwum zachowało się menu z tego uroczystego spotkania. Do dyspozycji gości były następujące potrawy: pasztet z królika z sałatą i ziołami, ryba otoczona sosem cytrynowym, suflet z jagnięciny z pieczonymi szalotkami i ziemniakami z tymiankiem, pomarańcze polane sosem nugatowym.

192888372 660

Drugie pozanaukowe wydarzenie to wieczór w słynnym berlińskim teatrze Wintergarten (https://en.wikipedia.org/wiki/Berlin_Wintergarten_theatre).

Berlin Winter Garten660

Berlin Wintergarten Potsdamer Strase 2010 660

ESC2007 Vienna200

Konferencja ESC 2007 w Wiedniu pozostanie z dwu powodów w mojej pamięci – uczestniczyłam w niej po raz pierwszy jako akredytowany dziennikarz. Dzięki temu byłam na konferencji prasowej, która odbywała się na terenie Hiszpańskiej Dworskiej Szkole Jazdy Konnej (https://pl.wikipedia.org/wiki/Hiszpa%C5%84ska_Szko%C5%82a_Jazdy). Słuchając prezentacji wyników próby klinicznej ONTARGET, zerkałam przez okno sali konferencyjnej zaciekawiona jeźdźcami tej słynnej placówki, czego owocem było kilka fotografii.

Protokół badania ONTARGET zakładający łączenie ACE inhibitorów i ARB blokerów nie znalazł zastosowania w życiu codziennym, podobnie jak nie przyjęło się słodzenie herbaty jedną łyżką cukru, a drugą łyżką miodu. W próbie ONTARGET nie zakochałam się, ale już w wiedeńskim Muzeum Motyli tak! Raj dla fotografa!

esc Paris 2011 200

Wyjazd na kongres ESC 2011 w Paryżu związany był z uczestnictwem w Science Writers Workshop „From event to prescription: understanding treatment decisions in ACS-PCI patients at high risk of cardiovascular events”. Hotel jak wiele innych – niewielki pokój, podstawowe umeblowanie, za oknem widok na inny hotel i azjatycką restaurację. Klasyka. Zmęczona podróżą położyłam się spać około 23. Sen jednak z dziwnych powodów nie nadchodził. Wierciłam się chyba ze dwie godziny, po czym zdecydowałam, że wstanę i coś napiszę. Zapaliłam światło... Pod poduszkę umknął, szybko przebierając odnóżami, jakiś czarny stworek. Po chwili zauważyłam drugiego, trzeciego, dziesiątego... W pierwszym odruchu pomyślałam, że to pojedyncze egzemplarze i usiłowałam je łapać w chusteczki jednorazowe, które okładałam na metalową tacę. Jednak okazało się, że jest ich zbyt wiele, a przy bliższej inspekcji stwierdziłam, że to... pluskwy! Uznałam, że wytrwanie do rana w tym pokoju nie jest możliwe i z corpus delicti ułożonymi na tacy udałam się do recepcji. Szok recepcjonisty był nie mniejszy od mojego. Otrzymałam skierowanie do innego pokoju. Przenosząc się, starannie przejrzałam walizkę i wszystkie zakamarki w ubraniu. Nie zabrałam żadnego lokatora ze sobą. Kilka razy budziłam się w nowym pokoju, zapalałam światło, oglądałam poduszkę, kołdrę. Wszystko było w porządku. No, ale co to za rasowy podróżnik, który nie spotkał się z żadnym robalem. Szczęśliwie nie doznałam pogryzień przez pluskwy i bez uszczerbku na zdrowiu fizycznym mogłam udać się na zajęcia kongresowe. Podczas tych obrad odbyło się 521 sesji, poruszono 143 tematy, nadesłano 4276 abstraktów ze 144 krajów.

ESC 2011 Paryz3 660

esc amsterdam 2013 200

Niewolny od mocnych akcentów był wyjazd na kongres ESC 2013 w Amsterdamie, wprawdzie pierwotnie przewidziany jako dziennikarski, ale dla mnie połączony z Lekarskim Egzaminem Praktycznym polegającym na udzieleniu pierwszej pomocy poznanej na kongresie osobie, która doznała nagłej utraty przytomności późnym wieczorem na amsterdamskiej ulicy. Egzamin zdałam!

W kongresie ESC 2013 uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób i gdy dziś spoglądam na fotografie z centrum kongresowego, zastanawiam się, ile z nich przekazało najbliżej stojącym jakieś wirusy… Pewnie niemało, ale 7 lat temu nie zwracaliśmy na to uwagi.

ESC 2013 AMS3 660

ESC 2013 AMS4660

W tak egzotycznej scenerii na kongresie ESC 2013 w Amsterdamie uczestnicy przedstawiali swoje doniesienia plakatowe

ESC 2013 AMS300

Podsumowanie

Uczestniczenie w kongresach ESC pozwoliło mi poznawać najnowsze doniesienia naukowe, a także przeżywać niecodzienne emocje. Nie było też wolne od trudów i kosztów. Edycja kongresu ESC 2020 przyniosła wiele najnowszych informacji z kardiologii, pokazała, jak wiele zalet ma kongres on-line, jeżeli jest znakomicie zorganizowany zarówno od strony naukowej, jak i informatycznej. Wkroczyliśmy w nową epokę, która dostarcza nam nowych wrażeń poznawczych.

Krystyna Knypl
internista, hipertensjolog,

dziennikarz medyczny

Fotografie z archiwum autorki

oraz

https://en.wikipedia.org/wiki/Vasa_Museum#/media/File:Stockholm_Vasa_Museum_and_Nordic_Museum_09.jpg:Stockholm_Vasa_Museum_and_Nordic_Museum_09.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Vasa#/media/Plik:Vasa_Museum_interior1.jpg:Vasa_Museum_interior1.jpg

https://cf.bstatic.com/images/hotel/max1024x768/184/184431143.jpg

https://cf.bstatic.com/images/hotel/max1024x768/192/192888372.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Berlin_Wintergarten_theatre#/media/File:Berlin_Wintergarten_Potsdamer_Stra%C3%9Fe_2010.jpg:Berlin_Wintergarten_Potsdamer_Stra%C3%9Fe_2010.jpg

GdL 10_2020