Lekarski szlak dr. hab. n. med. Jacka J. Preibisza
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: ROOT
- Kategoria: Medycyna oparta na wspomnieniach
- Opublikowano: piątek, 10.04.2020, 17:34
- Odsłony: 4149
Krystyna Knypl
Praktyka lekarska w Warszawie, Oranie i Nowym Jorku to droga, którą przebył w swym życiu zawodowym dr hab. Jacek J. Preibisz (1933-2016). Na warszawskim odcinku tej drogi miałam okazję współpracować z nim zarówno w Państwowym Szpitalu nr 1 przy ulicy Nowogrodzkiej 59, jak i w Poradni Zakładowej Hoteli „Orbis” Europejski-Bristol-Victoria.
Hotel Bristol w Warszawie
Urodzony 22 maja 1933 roku w Poznaniu, jego rodzicami byli Stefan Preibisz i Łucja Chruszczyńska, ożeniony z dr Melanią Zych (laryngologiem). Lekarskie tradycje rodzinne kontynuuje córka Joanna, która pracuje w Monson, w Stanach Zjednoczonych. Jacek Preibisz ukończył Akademię Medyczną w Warszawie w 1956 roku. Pracował początkowo jako lekarz w stacji sanitarno-epidemiologicznej (1956-1962), potem w Akademii Medycznej (1964-1978), w Oran University w Algierii (1978-1980) oraz w Cornell University Medical College w Nowy Jorku (1980-1988) i Hoffmann -La Roche Nutley w Nowym Jorku (1988).
Uzyskał tytuł doktora nauk medycznych (1971) oraz doktora habilitowanego nauk medycznych (1978, Badania nad dostępnością biologiczną i zastosowaniem klinicznym doustnych preparatów naparstnicy) podczas pracy w Akademii Medycznej w Warszawie.
Był członkiem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, American Heart Association oraz American Society of Hypertension. Otrzymał nagrodę naukową Akademii Medycznej (1971), nagrodę naukową Ministerstwa Zdrowia (1974) oraz grant badawczy National Health Institutes (1982). W latach 1956-1963 odbył służbę wojskową, miał stopień porucznika rezerwy.
Pracując jako lekarze zakładowi w poradni hoteli Orbis nie tylko przyjmowaliśmy pacjentów, udzielając im porad oraz dopuszczając do pracy, ale także przeprowadzaliśmy wizytację stanowisk pracy związanych z przygotowywaniem żywności dla restauracji i kawiarni hotelowych. Wizytacje kończyły się omówieniem zaleceń z szefem kuchni, który zwyczajowo podejmował nas obiadem. Zapamiętałam smaczne dania serwowane w Bristolu, podobno wyjątkowość smaku potraw w tym hotelu zapewniała kuchnia opalana drewnem, podczas gdy w niedawno wybudowanym hotelu Victoria była kuchnia elektryczna. Inna ciekawostka hotelu Bristol – do lat 70. gościł rezydentów zajmujących pokoje od zakończenia II wojny światowej.
Sporadycznie udzielaliśmy także konsultacji gościom hotelowym, w tym rezydentom. Pewnego razu poproszono mnie o wizytę u jednej z rezydentek. Po zakończeniu przyjęć w poradni zakładowej w Victorii przeszłam spacerem do Bristolu, będącego jeszcze przed generalnym remontem. Wjechałam starą rozklekotaną windą na pierwsze piętro i powoli zmierzałam do pokoju pacjentki na końcu korytarza po lewej stronie. Puszysty dywan tłumił moje kroki, dokoła panowała cisza, byłam po całodobowym dyżurze pełnionym poprzedniego dnia w szpitalu i wielu godzinach pracy w dniu następnym. Zastukałam do drzwi i po usłyszeniu „proszę wejść!” nacisnęłam klamkę, spodziewając się widoku typowego pokoju hotelowego. Przed moimi oczami ukazało się zupełnie prywatne wnętrze, pełne osobistych elementów umeblowania, książek, gazet, opakowań leków… przez chwilę myślałam, że mam ze zmęczenia podyżurowe halucynacje…
Innym przeżyciem był dyżur pełniony w poradni hotelu Victoria podczas pierwszej mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II na placu Zwycięstwa. Niezapomniana atmosfera i wielkie emocje.
Zwiedzając Oran, miasto często kojarzone z opisem epidemii dżumy przez Alberta Camusa, nie wiedziałam, że jego uliczkami wędrował również dr hab. med. Jacek Preibisz, pracując jako wykładowca na tamtejszym uniwersytecie medycznym.
Dr n. med. Krystyna Knypl
Oran
Piśmiennictwo
- Jacek Jan Preibisz. Who is who in Polish America. Bicentennial Publishing Corporation, New York, NY, 1996, http://www.poles.org/db/p_names/Preibisz_JJ.html
- Mój dyżur lekarski podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wybrane-artykuly/83-moj-dyzur-lekarski-podczas-pierwszej-pielgrzymki-jana-pawla-ii-do-polski
Na lekarskim szlaku wspomnień: ludzie, miejsca, fakty
- http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/931-wspominajac-prof-dr-hab-n-med-jolante-chodakowska
- http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wybrane-artykuly/953-gdy-alfabet-nowego-jezyka-przypomina-ci-chromosomy
- http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wybrane-artykuly/889-profesor-henryk-chlebus
- http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wybrane-artykuly/890-nie-lataj-za-wysoko-bo-cie-nie-zauwaza
- http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/874-miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu
- http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/788-50-lat-minelo
- http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/zdrowe-zasady/775-hipertensjolog-na-torze-przeszkod
- http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/zdrowe-zasady/773-hipertensjologia-we-wspomnieniach
- http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/716-40-lat-polskiej-hipertensjologii
- http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wybrane-artykuly/565-moje-dawne-kongresy-hipertensjologiczne
- http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wybrane-artykuly/560-moje-dawne-konferencje-i-kongresy-medyczne
Portret narysowała Katarzyna Kowalska
Hotel Bristol: fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Hotel_Bristol#/media/Plik:Hotel_Bristol_2011.JPG:Hotel_Bristol_2011.JPG ,
Oran: fot. Krystyna Knypl
GdL 5_2020