Przyszłość świata według twórców World Economic Forum

Krystyna Knypl

Dzięki uprzejmości biura prasowego  World Economic Forum, otrzymałam bezpłatny dostęp do e-book'a The Great Narrative. For a Better Future (https://www.amazon.com/Great-Narrative-Reset-Book-ebook/dp/B09PC4FQRZ), którego autorami są prof. Klaus Schwab i Thierry Malleret. Autorzy we wstępie książki stawiają trzy główne pytania: Jaka przyszłość nas czeka? Jakiej przyszłości pragniemy? Co musimy zrobić, aby ją osiągnąć? W epoce przemian, nie spotykanych dotychczas w historii ludzkości, wszyscy musimy postawić przed sobą takie pytania. Według autorów książka daje odpowiedź na pierwsze dwa i kładzie fundamenty do udzielenia odpowiedzi na trzecie pytanie.

The Great Narrative (The Great Reset Book 2) by [Professor Dr.-Ing. Klaus Schwab, Thierry Malleret]

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości. Możemy jednak wyobrazić ją sobie, a nawet zaprojektować; żaden wynik nie jest z góry ustalony i, jako kognitywne istoty ludzkie, zachowujemy zdolność do kształtowania świata, którego chcemy. Być może, co najbardziej istotne, możemy również przygotować się na przyszłość, stawiając czoła zarówno ryzyku, które możemy ograniczyć jak i tym, co nas zaskoczy - piszą autorzy książki.

Pandemia była jedną z takich rzeczy. Wiele międzynarodowych organizacji i osób od lat ostrzegało, że pandemia będzie miała miejsce, ale mimo to zaskoczyła większość świata. Obecnie (w grudniu 2021 roku), prawie dwa lata od jej rozpoczęcia, pandemia wydaje się nie mieć końca i wciąż się przedłuża. Mamy nadzieję, że kryzys COVID-19 wkrótce się zakończy, ale czy tak się stanie? Zawsze jest początek i koniec każdej epidemii jak powiedziała nam były dyrektor generalny Światowej Organizacji Światowej Organizacji Zdrowia ( Margaret Chan*) ale pandemie jako zjawisko społeczne i  psychologiczne nie są epizodyczne: utrzymują się przez lata - czytamy we wstępie.Książka składa się z następujących rozdziałów, których treść będzie omawiana w kolejnych odcinkach.

1. Wprowadzenie 12
1.1. Kumulacja ryzyk i łączność systemowa 16
1.2. Media społecznościowe i era fake news 16
1.3. Siła narracji 19
2. Problemy i wyzwania po wprowadzeniu COVID 27
2.1. Ramy koncepcyjne 27
2.2. Ekonomia 38
2.3. Środowisko 51
2.4. Geopolityka 74
2.5. Społeczeństwo 82
2.6. Technologia 93
3. Droga naprzód - rozwiązania 107
3.1. Współpraca i współdziałanie 107
3.2. Wyobraźnia i innowacyjność 119
3.3. Moralność i wartości 133
3.4. Polityki publiczne 147
3.5. Odporność 164
3.6. Rola przedsiębiorstw 172
3.7. Wykładniczy postęp technologii 181
4. Zakończenie 195
5. Aneks

Krystyna Knypl

Przypisy

(*) Margaret Chan (陈冯富珍), więcej pod linkiem

https://en.wikipedia.org/wiki/Margaret_Chan

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3c/Margaret_Chan_-_World_Economic_Forum_Annual_Meeting_2011_crop.jpg

GdL 2 /2022