Rozdział 9. Wakacje na Lazurowym Wybrzeżu

Poprzedni rozdział:

https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/1895-rozdzial-7-kontynuujemy-podroze-szwajcaria

Krystyna Knypl

Rozdział 9. Wakacje na Lazurowym Wybrzeżu

Po wakacjach w Szwajcarii i Paryżu nadeszła pora na wakacje na Lazurowym Wybrzeżu. Terminem tym nazywamy odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego we francuskiej Prowansji, rozciągający się od miejscowości Cassis na zachodzie aż do granicy włoskiej. Odwiedza go 10mln turystów rocznie, w tej liczbie znaleźliśmy się także my. W rodzinnym dzienniku czytamy: do Nicei polecieliśmy samolotem, trzęsło przy lądowaniu, a samolot był niezbyt duży, co zapewniło nam mocne przeżycia już od samego początku.

aa2

Widok nocą  z balkonu domu wczasowego na Promenade des Anglais

Nazwy Lazurowe Wybrzeże użył po raz pierwszy francuski pisarz Stéphen Liégeard, który w 1887 roku wydał książkę zatytułowaną właśnie La côte d’azur.

Obraz zatytułowany Lato na Riwierze Francuskiej, autor: Carl Hasch (ok. 1890)

Źródło ilustracji: https://fr.wikipedia.org/wiki/C%C3%B4te_d%27Azur

Lazurowe Wybrzeże stara ksiazka

Książka La côte d’azur

Źródło ilustracji: https://fr.wikipedia.org/wiki/C%C3%B4te_d%27Azur

Côte d’Azur overview map.png

Riwiera francuska - określenia tego używają Anglicy

Źródło ilustracji:

https://en.wikipedia.org/wiki/French_Riviera

Cannes Matylda i Francis 2

Matylda i Francis w Cannes

Miejscowość Cannes jest znana z festiwalu filmowego, który odbywa się w tym mieście od 1946 r. Główną nagrodą przyznawaną podczas festiwalu jest Złota Plama. Najwięcej statuetek tej nagrody zdobyli filmowcy ze Stanów Zjednoczonych (13), na drugim miejscy są Francuzi (8), na trzecim Włosi (5).

Cannes Matylda i Francis w porcie 2

Matylda i Francis w porcie Nicea

aa2

Rezydencja wczasowa w Nicei, w której Matylda, Maniula i Francis spędzili urlop

Maniula i Francis pływają w basenie. Matylda fotografowała ich z balkonu

Cannes matylda i Francis palac fetiwalowy 2

Cannes, pałac festiwalowy rozczarował widokiem z zewnątrz

Więcej blasku jest w sprawozdaniach telewizyjnych z festiwalu, niż na miejscu. Podobnego zdania o urodzie tego miejsca są przewodniki, cyt.: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbywa się w budynku, który powstał specjalnie w tym celu. Mimo wyrazu pałac w nazwie, nie ma on jednak nic wspólnego z prawdziwym pałacem. Niestety bardziej przypomina wielki betonowo – szklany bunkier.Palais des Festivals et des Congrès stoi pod adresem 1 Boulevard de la Croisette, w samym centrum miasta i na początku promenady La Croisette. Budynku nie zwiedza się, ale jego najsłynniejsza część jest ogólnodostępna. To oczywiście słynne schody, którymi gwiazdy wchodzą na pokazy filmowe w czasie festiwalu. Czerwony dywan leży na nich niemalże przez cały rok. (https://prowansja.pl/cannes/)

Niece ręka Kate 2

Odciski dłoni słynnych artystów w Cannes są w Alei Gwiazd

Maniula przymierza się do zostania gwiazdą ;) Jak się człowiek dobrze przymierzy, to wierzy i zostaje Gwiazdą!

Matylda MOnte Carlo 2

Matylda po odwiedzeniu Monte Carlo 

Z Nicei do Monte Carlo Matylda, Maniula i Francis  podróżowali autobusem. Droga miała piękne widoki oraz ostre zakręty. Jak to zdarza się  po wizycie w tym mieście, znanym ze słynnych kasyn, wrócili z pustymi kieszeniami ;)

<a href=

Źródło ilustracji:https://pl.wikipedia.org/wiki/Mentona

Natomiast do Menton wybrali się pociągiem. W pamięci pozostały niewielkie wagony i bardzo hm...podmiejski wygląd tego pociągu.Podróżowaliśmy linią kolejową Cannes – Antibes – Nice – Monaco – Menton – Ventimiglia. Konstruktorem tej linii kolejowej był Louis Jules César "Louis-Jules" Bouchot (https://en.wikipedia.org/wiki/Louis-Jules_Bouchot).

<a href=

Wart odwiedzenia był natomiast zabytkowy dworzec w Nicei, który zbudowano w 1867 roku\

Źródło ilustracji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gare_de_Nice-Ville

Maniula wyjeżdżą na obóz językowy

Atmosferę międzynarodową w rodzinie  poszerzały nie tylko wyjazdy wakacyjne, odpoczynkowe, ale także edukacyjne oraz aktywności językowe Maniuli.

Maniula podczas wystąpienia na konkursie języka japońskiego na Uniwersytecie Warszawskim

Następny rozdział:

https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/1897-rozdzial-9-paryz-po-raz-pierwszy