Odkryto nową drogę wnikania SARS-CoV-2 do wnętrza komórek

Do niedawna uważano, że aby wirus SARS-CoV-2 wniknął do komórki, musi przyczepić się do białka kolczastego znajdującego się na jej powierzchni i z jego pomocą przedostać się do środka. Najnowsze badania wykazują, że koronawirus potrafi także łączyć się z innym białkiem znajdującym się na powierzchni komórki – neuropiliną.

neuropilina400

Istnieją dwie formy neuropiliny – NRP-1 i NRP-2, są to glikoproteiny transmembranowe, znajdują się na powierzchni komórek nerwowych oraz komórek naczyń krwionośnych. Do tej pory uważano, że odgrywają one ważną rolę w neurogenezie i angiogenezie. Ostatnie badania wykazały, że neuropiliny są wielofunkcyjne i mogą współpracować z wieloma różnymi receptorami transmembranowymi. Występują ona na powierzchni komórki, ale także w mitochondriach oraz jądrze komórkowym. Odgrywają także rolę w procesie krzepnięcia.

Pod adresem https://youtu.be/9JxnRJINn-o przedstawiono schemat wnikania koronawirusa do komórki z udziałem neuropiliny.

Komentarz: odkrycie tego mechanizmu wnikania SARS-CoV-2 do komórek tłumaczy takie objawy COVID-19 jak bóle głowy o bardzo dużym nasileniu czy zaburzenia krzepnięcia. Prawdopodobnie znaczne osłabienie, na które skarżą się chorzy, jest związane z inwazją wirusa do komórek mięśniowych oraz układu nerwowego.

Krystyna Knypl

Źródła:

https://globalbiodefense.com/2020/11/18/new-understanding-of-neuropilin-1-protein-could-speed-pandemic-vaccine-research/  

https://theconversation.com/a-second-pathway-into-cells-for-sars-cov-2-new-understanding-of-the-neuropilin-1-protein-could-speed-vaccine-research-148497  

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/10/201020105522.htm  

Ilustracja: https://en.wikipedia.org/wiki/Neuropilin#/media/File:Neuropilin.png  

GdL 12_2020