Czy poprawa jakości powietrza może powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa Covid?
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: ROOT
- Kategoria: Nowości
- Opublikowano: sobota, 02.04.2022, 02:34
- Odsłony: 779
Krystyna Knypl
Jednym z najczęstszych sposobów przenoszenia koronawirusa są maleńkie kropelki zawierające wirusy, które krążą w powietrzu zamkniętych pomieszczeń, po przebywaniu w nich zakażonej osoby. Cząstki te mogą pozostawać w powietrzu przez kilka minut, a nawet godzin - to znacznie dłużej niż wcześniej sądzono. Dlatego też słabo wentylowane pomieszczenia wewnętrzne stanowią największe ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.
Źródło ilustracji:
https://en.wikipedia.org/wiki/Air_conditioning#/media/File
Jak podaje Washington Post, Alondra Nelson, szefowa Biura Polityki Naukowo-Technologicznej Białego Domu, napisała w zeszłym tygodniu w swoim blogu, o konieczności poprawy wentylacji. Chociaż istnieją różne strategie unikania oddychania tym powietrzem - od pracy zdalnej po maskowanie - możemy i powinniśmy więcej mówić o tym, jak uczynić środowiska wewnątrz budynków bezpieczniejszymi poprzez filtrowanie lub oczyszczanie powietrza – czytamy na wspomnianym blogu.
Zwrot administracji Bidena w kierunku poprawy wentylacji następuje w momencie, gdy eksperci koncentrują się na nowych sposobach zarządzania pandemią, która nadal stanowi wyzwanie dla światowych przywódców po ponad dwóch latach od pojawienia się wirusa. Zalecenia obejmują zarówno proste działania, takie jak otwieranie drzwi i okien, jak i bardziej skomplikowane inwestycje w modernizację systemów wentylacyjnych poprzez instalację lepszych filtrów i przenośnych urządzeń czyszczących, przy czym urzędnicy namawiają operatorów budynków do wykorzystania funduszy udostępnionych wcześniej w ramach pakietów stymulujących walkę z koronawirusem.
W miarę jak władze stanowe i lokalne wycofują się z obowiązku szczepień i zakładania masek, eksperci twierdzą, że poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach staje się coraz ważniejszym narzędziem ograniczania ryzyka koronawirusów...
W wywiadach czterech naukowców zaangażowanych we wtorkowe wydarzenie w Białym Domu ubolewa nad niewykorzystanymi szansami, które wcześniej, w czasie pandemii, pozwoliły zwrócić uwagę na związek między wirusem a jakością powietrza w pomieszczeniach. W lipcu 2020 r. ponad 200 naukowców wezwało WHO i inne światowe organizacje zdrowotne do uznania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa drogą powietrzną - petycja ta przez wiele miesięcy była w dużej mierze ignorowana.
Źródło:
https://www.washingtonpost.com/health/2022/03/29/white-house-covid-strategy-indoor-air-quality/
Krystyna Knypl
GdL 4/2022