Raport WHO o zdrowiu migrantów i uchodźców
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: ROOT
- Kategoria: Nowości
- Opublikowano: czwartek, 31.01.2019, 17:05
- Odsłony: 1955
WHO opublikowało w Genewie pierwszy raport o zdrowiu migrantów i uchodźców. Oto główne wnioski.
1. Migranci międzynarodowi stanowią około 10% (90,7 milionów) ogółu ludności w Europejskim Regionie WHO. Uchodźcy stanowią 7,4% grupy migrantów. W niektórych krajach europejskich obywatele szacują, że liczba migrantów jest 3-4 razy większa niż w rzeczywistości.
2. Wymagają uwagi choroby zakaźne, które są często związane z przemieszczaniem i migracją, ale także wiele ostrych i przewlekłych schorzeń niezakaźnych.
3. Choroby nowotworowe występują rzadziej z wyjątkiem raka szyjki macicy, diagnozowanego na ogół w zaawansowanym etapie.
4. Migranci i uchodźcy są bardziej zagrożeni depresją i lękiem niż populacje przyjmujące. Jednak zróżnicowanie grupy migrantów i metod stosowanych do oceny sprawiają, że trudno o jednoznaczne wnioski.
5. Ogólnie rzecz biorąc, u uchodźców i imigrantów częściej występuje cukrzyca i większa jest śmiertelność z jej powodu niż w populacji przyjmującej, przy czym częściej chorują kobiety.
6. Uchodźcy i migranci są potencjalnie bardziej zagrożeni chorobami zakaźnymi z powodu infekcji, braku dostępu do opieki zdrowotnej lub przerywanej opieki i złych warunków życia w trakcie migracji.
7. Uchodźcy i migranci mają niepełną lub przerwaną immunizację. Konieczne jest szybkie zapewnienie podstawowych szczepionek zgodnie z harmonogramem kraju przyjmującego.
8. Małoletni migranci i uchodźcy bez opieki są narażeni na wykorzystywanie seksualne i doświadczają wyższych wskaźników depresji oraz objawów zespołu stresu pourazowego.
9. Mężczyźni migranci doznają znacznie więcej obrażeń związanych z pracą niż pracownicy niemigrujący.
(K.K.)
Fot. Krystyna Knypl
GdL 2_2019