Co wiadomo o koronawirusie 2019-nCoV?
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: ROOT
- Kategoria: Nowości
- Opublikowano: poniedziałek, 27.01.2020, 17:58
- Odsłony: 2353
Koronawirusy powodują zakażenia bydła i ptactwa, rzadziej mogą być przenoszone na ludzi. U bydła i ptactwa powodują choroby układu oddechowego, nerwowego lub pokarmowego. Wyróżnia się cztery rodzaje koronawirusów: alfa, beta, gamma i delta. Nazwa koronawirus związana jest z obrazem wirusów pod mikroskopem elektronowym – wyglądają, jakby miały koronę. Pierwsze szczepy koronawirusa ludzkiego wyodrębniono w latach 60. Większość zakażeń ludzi tym wirusem jest łagodna, były dwie epidemie beta-koronawirusów SARS-CoV i MERS-CoV. W ciągu ostatnich dwóch dekad spowodowały one łącznie ponad 10 000 przypadków zakażeń, przy śmiertelności wynoszącej 10% dla SARS-CoV i 37% dla MERS-CoV.
W grudniu 2019 r. w Wuhan w Hubei w Chinach pojawiła się seria przypadków zapalenia płuc o nieznanej przyczynie, których objawy kliniczne bardzo przypominały wirusowe zapalenie płuc. Analizy próbek pobranych z dolnych dróg oddechowych wskazały, że jest to nowy rodzaj koronawirusa – 2019-nCoV.
Do tej pory zidentyfikowano ponad 800 potwierdzonych przypadków zachorowań, w tym część dotyczyła pracowników służby zdrowia. Nowy wirus stwierdzony był w Wuhan oraz w innych prowincjach w Chinach, a także w innych krajach
31 grudnia 2019 roku WHO podała, że 44 hospitalizowanych pacjentów zostało zidentyfikowanych jako zakażeni potwierdzonym laboratoryjnie nowym koronawirusem. W grupie tej 49% osób było w wieku 25-49 lat, a 34% w wieku 50-64 lat. Wśród tych pacjentów nie było dzieci ani młodzieży. Spośród 41 chorych 32% wymagało leczenia w warunkach oddziału intensywnej terapii. Większość zakażonych, 73% stanowili mężczyźni, u 20% współistniała cukrzyca, u 15% współistniały nadciśnienie tętnicze oraz inne choroby układu krążenia.
W grupie pacjentów zakażonych wirusem aż 66% miało w wywiadzie ekspozycję na produkty z Huanan Seafood Market – jest to targowisko żywych zwierząt i owoców morza w Jianghan District, Wuhan, prowincja Hubei w Chinach. Targowisko to w związku z zakażeniami koronawirusem zostało zamknięte 1 stycznia 2020 roku. Sprzedawano tam między innymi żywe szczury i szczeniaki wilcze. Od 1 stycznia 2020 r. Huanan South China Seafood Market jest zamknięty dla celów sanitacji i dezynfekcji środowiska.
26 stycznia 2020 r. chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała o 2744 potwierdzonych przypadkach (w tym 461 poważnych przypadków) i 5794 podejrzanych przypadkach w 30 prowincjach w Chinach. Większość przypadków znajduje się w Wuhan City. Kolejne 17 przypadków zgłoszono w Hongkongu, Makao i na Tajwanie. Stwierdzono co najmniej 80 zgonów.
W następujących krajach potwierdzono również ponad 30 przypadków zachorowania związanych z podróżami: Kanada, Malezja, Australia, Francja, Nepal, Stany Zjednoczone, Singapur, Wietnam, Korea, Japonia, Tajlandia.
Najczęściej występującymi objawami są: gorączka i kaszel, duszność, ból gardła, głowy oraz mięśni, ogólnie złe samopoczucie. Okres inkubacji wynosi od 1 do 14 dni.
Zakażenie koronawirusem należy podejrzewać u pacjentów z objawami zapalenia płuc, którzy odwiedzili miejsce dotknięte chorobą lub którzy zgłaszają bezpośredni kontakt z osobą z potwierdzonym lub podejrzewanym nowym zakażeniem koronaawirusem w ciągu 14 dni przed wystąpieniem objawów. Podejrzane przypadki powinny być zgłaszane do odpowiednich lokalnych organów służby zdrowia.
Według ekspertów WHO, którzy obradowali 22 i 23 stycznia 2020 roku, nie ma obecnie zagrożenia epidemicznego na szerszą skalę, natomiast istnieje zagrożenie lokalne w Chinach.
Dr n. med. Krystyna Knypl
Źródło:
https://www.thelancet.com/coronavirus
https://bestpractice.bmj.com/topics/en-gb/3000165
GdL 2_2020