Czy ten kto ma więcej pieniędzy, zna się bardziej na medycynie niż lekarze?

Drug Package Insert FDA 115 8206409270400

Krystyna Knypl

Pandemia COVID-19 zmieniła nasze życie na dotychczas niespotykaną skalę – wszystko wokół nas jest inne i takie jak przed pandemią już nigdy nie będzie.

W ramach demokratycznej wolności słowa na temat koronawirusa wypowiadają się wszyscy – lekarze, pacjenci, politycy, biznesmeni, dziennikarze, naukowcy różnych dyscyplin. Wszak nie po to walczyły pokolenia rewolucjonistów o wolność słowa, żeby ludzi milczeli, nawet gdy nie mają nic do powiedzenia lub nie znają się na przedmiocie dyskusji. Ostatnio przedmiotem komentarzy jest tzw. Deklaracja z Great Barrington (https://gbdeclaration.org/).

Autorami deklaracji są Sunetra Gupta z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Jay Bhattacharya z Uniwersytetu Stanforda i Martin Kulldorff z Uniwersytetu Harvarda. Inicjatywa jest sponsorowana przez American Institute for Economic Research, libertariański think tank finansowany przez Fundację Rodziny Koch.

Kim są fundatorzy?

Fundację założył Charles Koch (https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Koch), amerykański biznesmen i filantrop, który w marcu 2019 r. uplasował się na 11. miejscu najbogatszych ludzi na świecie z majątkiem szacowanym na 50,5 miliardów dolarów. Majątek rodziny Koch pochodzi z działalności głównie w przemyśle naftowym. Charles Koch jest członkiem Stowarzyszenia Mont Pèlerin (https://pl.wikipedia.org/wiki/Stowarzyszenie_Mont_Pelerin). Jest to stowarzyszenie propagujące rozwiązania wolnorynkowe, a jednym z jej prominentnych członków jest Milton Friedman, twórca teorii monetaryzmu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Monetaryzm), którego główną ideą jest wiara w regulacyjną moc pieniądza.

Kim są frontwoman i frontmeni deklaracji?

Pierwsza z trójki sygnatariuszy deklaracji to profesor Suntera Gupta (https://en.wikipedia.org/wiki/Sunetra_Gupta), absolwentka wydziału biologii na Uniwersytecie Princeton.

Drugi z sygnatariuszy, Jay Bhattacharya, skończył medycynę na Stanford University w 1997 roku, natomiast w 2000 roku obronił pracę doktorską na Stanford University Department of Economics (https://web.stanford.edu/~jay/CV-Jay-Dec2017.pdf). Szybko mu poszło! Nie każdemu los tak sprzyja. Jest on współautorem 108 artykułów opublikowanych w pismach recenzowanych, głównie dotyczących zagadnień ekonomicznych w medycynie. Publikował także w pismach nierecenzowanych.

Trzeci sygnatariusz deklaracji to Martin Kulldorff, licencjat wydziału statystyki medycznej (1994) na Umeå University, który dalszą edukację naukową w dziedzinie statystyki pogłębiał na Cornell University (https://www.fda.gov/media/116436/download).

Tak więc mamy panią biolog, pana ekonomistę z dyplomem lekarza i statystyka, którzy wzywają świat do zmiany zachowań w kwestiach epidemiologicznych.

Sunetra Gupta była krytykiem strategii lockdown, argumentując, że koszty tego postępowania są zbyt wysokie dla najbiedniejszych w społeczeństwie. Jej artykuły spotkały się z szeroką krytyką, podobnie jak doniesienia Jay Bhattacharya.

Martin Kulldorff wraz z Bhattacharya zamieścł artykuł w „Wall Street Journal”, w którym protestował przeciwko testowaniu młodych i zdrowych na SARS-CoV-2. Ta postawa także była krytykowana.

Komentarz

Zapotrzebowanie na tzw. altmed, czyli pseuodomedycynę opartą na fikcji jest we współczesnym świecie bardzo duże. Internet i media społecznościowe ułatwiają szerzenie altmedu. Dostawcami covidowego altmedu są nie tylko ludzie wątpiący w dane naukowe, ale także wyrachowani przedstawiciele różnych biznesów żonglujący słowami sugerującymi znajomość medycyny. Profesorskie tytuły, nazwy znanych uczelni przyciągają ludzi, którzy nie wnikają w kompetencje, wykształcenie i interesy twórców owych teorii.

Dowodem jest to, że pod deklaracją podpisało się kilkanaście tysięcy lekarzy, kilka tysięcy pracowników ochrony zdrowia oraz prawie 200 tysięcy pacjentów.

Nieszczęściem naszych czasów jest powszechni dostęp do źródeł wiedzy medycznej, ale nie jest on tożsamy z powszechną umiejętnością interpretacji faktów medycznych.

Medycyna oparta na faktach to także umiejętność interpretacji faktów.

Krystyna Knypl

Źródło ilustracji
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/Drug_Package_Insert_%28FDA_115%29_%288206409270%29.jpg

GdL 11_2020