Kiedy życzenia zdrowia mają szansę na spełnienie się?

Krystyna Knypl

Motto:

Jedynym sposobem utrzymania zdrowia jest jedzenie tego, czego nie lubisz, picie tego czego nie chcesz i robienie tego na co nie masz ochoty.

Mark Twain

Z cytatu  wynika niemodna w dzisiejszych czasach prawda, że nasze zdrowie zależy tylko od nas. Jest to  część prawdy, bowiem na nasze zdrowie ma wpływ także środowisko, genetyka oraz funkcjonowanie systemów ochrony zdrowia. Na to jakie otrzymujemy geny nie mamy większego wpływu. Na środowisko możemy mieć istotny wpływ w przypadku gdy wszyscy będziemy świadomi, że należy o nie dbać. Na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia mamy wpływ niewielki. Jest jednak pewien element funkcjonowania tego systemu w dużej mierze zależny tylko od pacjenta - a mianowicie przygotowanie się oraz świadome skorzystanie z wizyty u lekarza.

Idę do lekarza!

Warto wiedzieć jak przygotować się do wizyty w gabinecie lekarza rodzinnego w POZ, gabinetach poszczególnych specjalistów, a także przed wizytą w laboratorium oraz zakładzie radiologii.Pacjent do wizyty przygotowany to pacjent dokładniej i trafniej zdiagnozowany oraz szybciej i skuteczniej leczony. Czy pacjenci przygotowują się do wizyty u lekarza? Niektórzy tak, inni nie. Na co liczą? Z powodu asymetrii w przekazie na temat praw i obowiązków pacjenta bardzo często myślą, że po stronie pacjenta są tylko prawa, a po stronie lekarza wyłącznie obowiązki

Przed laty mój pacjent z nadciśnieniem tętniczym, nazwijmy go pan Jasio zgłosił się do mnie na sobotni dyżur bowiem zabrakło mu leków. Nie mogąc dotrzeć do dokumentacji zapytałam: Panie Jasiu, jakie leki pan zażywa? Pan Jasio oburzony odpowiedział: To pani doktor nie pamięta? Nie pamiętałam, wyznaję ze skruchą ;) Postawa biernego konsumenta usług zdrowotnych ma nie tylko humorystyczną wymowę. Jej poważna wymowa to negatywne konsekwencje zdrowotne dla wspomnianego pacjenta.

Aprobowanie, ciche przyzwalanie, nieświadome kreowanie postawy biernego i niedbałego konsumenta świadczeń zdrowotnych powinno być wyeliminowane w możliwie największym stopniu. Na powodzenie leczenia wpływa wiele czynników - jednym z nich jest staranne przygotowanie się pacjenta do wizyty oraz przestrzeganie otrzymanych zaleceń. Poczynając od nr 12/2022 GdL będziemy publikować artykuły na temat tego jak należy przygotować się do wizyty u poszczególnych specjalistów. Nasz cykl edukacyjny będzie nazywał się "Idę do lekarza".

Moje zdjęcie

Dr med. Krystyna Knypl

specjalista chorób wewnętrznych

specjalista hipertensjologii 

GdL 12/2022