Rozdział 7. "IMI Stakeholder Forum "(13 maj, 2013), Bruksela

 Poprzedni rozdział

https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2486-rozdzial-6-6-tapentadol-w-leczeniu-bolu-neuropatyczniego-16-wrzesien-2010

Rozdział 7. "IMI Stakeholder Forum "(13 maj, 2013), Bruksela

Historyczna konferencja z kilku względów

# Strajk personelu naziemnego i podróżni nie dostali swoich bagaży

# Po raz pierwszy reprezentuję Gazetę dla Lekarzy

# Konferencja prasowa z udziałem mojego ulubionego laureata Nagrody Nobla, jest nim prof. R. Zinkernagel. Słuchałam jego wykładów w Lindau on site (2008) i on line. Zawsze bardzo duże wrażenie.

# Podróżuję business class

# Mieszkam w hotelu Sheraton

Gazeta dla Lekarzy po raz pierwszy na europejskich salonach i od razu podróż business class, wiedzą w tej Brukseli jak podejmować VIP-ów ;).

Odprawiam się na dywaniku dla business class

Gdy już siedzimy wszyscy na pokładzie samolotu...

Nagle na płytę lotniska podjeżdża czarna limuzyna i dowozi bardzo ważną osobę, która oczywiście zajmuje miejsce w business class.

Czarna limuzyna przywiozła madame VIP

Przylatujemy do Brukseli a tam kolejna niespodzianka strajk personelu naziemnego lotniska, nie dostarczają bagaży na taśmy. Na zdjęciu komunikaty - ludzie fotografują te komunikaty. Rezygnuję więc z oczekiwania na mój bagaż i udaję się po bilet do kas kolejowych . Lotnisko jest po remoncie. W 2008 nie było tu tak elegancko. Kupuję bilet na przejazd do hotelu Sheraton, który mieści się w dzielnicy Brussels Nord, kilka przystanków od lotniskaKupuję bilet i przechodzę na peron. Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzi Mój pociąg będzie o 19:5

Bru Sheratoon

Wieczorem docieram na miejsce obrad, które odbywają się w hotelu Sheraton

aa
Jak zawsze press room widocznie oznakowany
W press room
Prof. Rolf Zinkernagel, laureat Nagrody Nobla
 
Po raz pierwszy miałam okazję słuchać w Lindau w 2007 roku on site (https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2123-konferencja-meeting-of-nobel-prize-winners-lindau-2007-r-cz-10) i po raz drugi on line z Lindau w 2023 roku. Niebanalna osobowość oraz intelekt.
Przesiadka w Kopenhadze

 Program

Program obrad obejmował wystąpienia przedstawicieli struktur Unii Europejskiej oraz reprezentantów instytucji zaangażowanych w realizację poszczególnych przedsięwzięć badawczych.

Dyrektor wykonawczy IMI Michel Goldman, który otworzył obrady, omówił dotychczasowe wsparcie UE dla badań nad mózgiem.

Z uwagi na rosnącą liczbę obywateli krajów unijnych cierpiących na schorzenia neurologiczne poszukiwanie nowych metod leczenia oraz diagnozowania tych schorzeń jest jednym z ważniejszych zadań.
Mimo iż wiemy stosunkowo dużo o schorzeniach neurodegeneracyjnych, a gromadzenie wiedzy ułatwiają dostępne szeroko programy informatyczne, to wyciąganie wniosków, które da się przełożyć na praktykę kliniczną, nie jest łatwe.

Zagadnieniu temu był poświęcony wykład prof. Richarda Frackowiaka z Kliniki Neurologicznej w Lozannie.

Profesor zwrócił uwagę, że mamy obecnie wiele metod badania mózgu, które dostarczają obszernych danych na temat schorzeń, ale nie dysponujemy holistyczną koncepcją interpretacji tych badań. Istnieje potrzeba integracji uzyskiwanych wyników i zdaniem profesora Frackowiaka jest to zadanie dla nowej dyscypliny – informatyki medycznej.

Innego rodzaju problemy zostały przedstawione w wykładzie reprezentanta Neuroscience Technologies. Wykładowca omówił problemy związane z diagnozowaniem i leczeniem bólu przewlekłego, który jego zdaniem jest odrębną i samodzielną jednostką chorobową. Zwrócił uwagę na trudności, jakie napotyka koncepcja bólu przewlekłego jako jednostki chorobowej. Do tej pory ból, podobnie jak gorączka, uważany był za jeden z objawów występujących w wielu schorzeniach. Celem prowadzonych badań jest poszukiwanie biomarkerów bólu przewlekłego oraz nowych leków na to schorzenie.

Bardzo interesujące dane przedstawił przedstawiciel F. Hoffman – La Roche na temat podjętych niedawno badań nad autyzmem. Nad schorzeniem tym do niedawna nie prowadzono żadnych szerzej zakrojonych badań klinicznych, nie ma wypracowanych wytycznych ani strategii postępowania, a rodzice dzieci cierpiących na autyzm nie bardzo mają do kogo się zwrócić o poradę i pomoc. Cenną inicjatywą w tym obszarze jest portal http://www.autismspeaks.org.

Sporo uwagi poświęcili różni wykładowcy chorobie Alzheimera. Zwracano uwagę na długi okres dzielący wystąpienie objawów od postawienia rozpoznania. Obecni na konferencji przedstawiciele przemysłu farmaceutycznego przedstawili aspekty związane z poszukiwaniem nowych leków – naukowe, organizacyjne, rejestracyjne, a także finansowe.

Głosy wybitnych ekspertów

Poza wystąpieniami badaczy bezpośrednio zaangażowanych w realizację poszczególnych przedsięwzięć głos zabrali profesor Mary Baker, przewodniczący Eurpean Brain Council oraz profesor Rolf Zinkernagel, laureat Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny (1996 r.).

2013-IMI-5324Profesor Mary Baker zwróciła uwagę na niedoskonałość dotychczas prowadzonych badań klinicznych i potrzebę nowego spojrzenia na to zagadnienie. Do badań klinicznych nie są kwalifikowane kobiety w ciąży, dzieci, osoby powyżej 65. roku życia i w związku z tym wyniki uzyskiwane w tych badaniach nie odzwierciedlają całego społeczeństwa. Długi proces badań i rejestracji leku powoduje, że część danych traci aktualność. Profesor Baker mocno podkreśliła konieczność opracowania metod skutecznej komunikacji ze społeczeństwem oraz doskonalenia metod przekazu wyników badań.

Profesor Rolf Zinkernagel, który miał wykład zamykający obrady, przybliżył słuchaczom w niekonwencjonalnej formie dane na temat naszego sytemu immunologicznego, na którą złożyły się autorskie ręcznie rysowane slajdy oraz barwny przekaz. Podsumowanie badań nad nowymi lekami określił tak: To wszystko jest bardzo proste – jeżeli coś działa, to działa, a jeżeli nie działa, to nie działa!

Konferencja prasowa z noblistą

Dziennikarze akredytowani przy forum IMi mieli zaszczyt spotkać się z noblistą na specjalnej konferencji prasowej, zorganizowanej podczas wspólnego lunchu. Profesor wkroczył do press roomu z talerzykiem w dłoni i zasiadł przy wspólnym stole.

2013-IMI-5371

Opowiadał o osiągnięciach immunologii, ale najciekawsza była odpowiedź na pytanie: Co jest największym wyzwaniem dla medycyny? Odpowiedź brzmiała: Największym wyzwaniem dla medycyny są zachowania współczesnych ludzi.
Bez wątpienia jest to kluczowy problem!

Źródło

https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/nowosci/17-innovative-medicine-initiative-stakeholder-forum

Następny rozdział

https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2488-rozdzial-8-journalistic-workshop-organ-donation-and-transplantation-7-pazdziernik-2013

Krystyna Knypl

"Do Brukseli jeżdżą bardzo ważni ludzie"