Wirus SARS-CoV-2 atakuje także jelenie

Na łamach pisma Nature ukazał się 2/08/2021 artykuł zatytułowany The coronavirus is rife in common US deer autorstwa Smriti Mallapaty, z którego dowiadujemy się, że jedna trzecia jeleni w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych ma przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2 – co oznacza, że zostały one zarażone wirusem.

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fa/Angenehmer_und_nutzlicher_Zeit-Vertreib_mit_Betrachtung_curioser_Vorstellungen_allerhand_kriechender%2C_fliegender_und_schwimmender_Thiere_1748_%2821220836%29.jpg

Ustalenia, ujawnione dzięki analizie próbek zebranych po rozpoczęciu pandemii, stanowią pierwsze wykrycie powszechnego narażenia na wirusa w populacji dzikich zwierząt - mówi Arinjay Banerjee, wirusolog z Uniwersytetu Saskatchewan w Saskatoon w Kanadzie. Wyniki zostały przedstawione w preprint  opublikowanym na bioRxiv w dniu 29 lipca br.

Naukowcy twierdzą, że szybka ekspozycja dużej liczby zwierząt na wirusa jest niepokojąca, ale że potrzeba więcej badań, aby ocenić, czy jelenie mogą zarażać się nawzajem oraz zarażać inne gatunki - w środowisku naturalnym.

Jest to intrygująca obserwacja, ale nadal musi być interpretowana z ostrożnością - mówi Aaron Irving, badacz chorób zakaźnych na Uniwersytecie Zhejiang w Haining, Chiny.

Kluczowe pytania to jak wirus rozprzestrzenił się na jelenie i czy będzie się rozprzestrzeniał z zakażonych jeleni na inne dzikie zwierzęta lub zwierzęta domowe, takie jak bydło - mówi Linda Saif, wirusolog z Uniwersytetu Stanowego Ohio w Wooster.

Źródło:

https://www.nature.com/articles/d41586-021-02110-8

Lektura uzupełniająca

https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/2015-10-17-19-30-11/1252-porozumienie-jeleni-albo-iv-rzeczpospolita-medyczna

Krystyna Knypl

GdL 8 / 2021