Zagrożenia dla zdrowia publicznego zaczynają być stałym problemem
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: ROOT
- Kategoria: Zdrowie publiczne
- Opublikowano: poniedziałek, 04.09.2023, 08:11
- Odsłony: 640
Krystyna Knypl
Burkholderia pseudomallei to gram-ujemna bakteria, która zwykle żyje w glebie i wodzie w regionach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym na całym świecie. Bakteria występuje w takich regionach jak jak Azja Południowa i Południowo-Wschodnia, północna Australia, części Ameryki Środkowej i Południowej, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych i Portoryko. Niedawno dołączył do listy obszarów endemicznych amerykański stan Mississippi. Poszukiwana jest szczepionka przeciwko temu patogenowi.
Narastająca częstość problemów w obszarze zdrowia publicznego zachęciła wydawców do stworzenia nowego czasopisma o nazwie One Health Journal Misją One Health jest zapewnienie platformy do szybkiego przekazywania wysokiej jakości wiedzy naukowej na temat międzygatunkowego i wewnątrzgatunkowego przenoszenia patogenów, skupiającej wiodących ekspertów w dziedzinie wirusologii, bakteriologii, parazytologii, mikologii, wektorów i chorób przenoszonych przez wektory, zdrowia tropikalnego, nauk weterynaryjnych, patologii, immunologii, bezpieczeństwa żywności, modelowania matematycznego, epidemiologii, badań zdrowia publicznego i gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych. Opublikowanie artykułu w One Health to dla autora koszt 2310 usd.
Prototypowe szczepionki oparte na technologii ChAdOx Uniwersytetu Oksfordzkiego i innych platformach szczepionek szybkiego reagowania mogą zostać dostosowane do zwalczania patogenów o potencjale pandemicznym w ciągu zaledwie 100 dni.
Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI) i University of Oxford zawarły strategiczne partnerstwo w celu przyspieszenia rozwoju bezpiecznych, skutecznych i globalnie dostępnych szczepionek przeciwko "chorobie X": zagrożeniu ze strony nieznanych patogenów, które mogą wywoływać pandemie. Celem koalicji jest wynalezienie takiej szczepionki, któą będzie można wdrożyć w ciągu 100 dni od pojawienia się nowego wirusa. Przeznaczono na ten cel budżet w wysokości 80 mln euro.
Komentarz:
Wszystko wskazuje na to, że aby ratować ludzkość od zagrożeń pandemicznych trzeba być bogatym oraz potrafić szybko działać bowiem wirusy są nieprzewidywalne i potrafią szybko znikać z obszaru inwestycyjnego.
Źródło informacji:
Krystyna Knypl
GdL 9/2023