Obrady Światowego Forum Ekonomicznego 2021 – część 1
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Informacje dla autorów
- Kategoria: Wybrane artykuły
- Opublikowano: wtorek, 26.01.2021, 23:21
- Odsłony: 3641
Krystyna Knypl
Uroczyste otwarcie Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum, WEF) miało miejsce 24 stycznia 2021 roku. Uczestników powitali Klaus Schwab oraz Guy Parmelin, prezydent Konfederacji Szwajcarskiej. Jest to pierwszy w historii Szwajcarii prezydent pochodzący z francuskojęzycznej części kraju.
Bezpośrednio po powitaniu Hilde Schwab, przewodnicząca Światowego Forum Sztuki, oraz fotograf Platon poprowadzili 27. ceremonię wręczenia Kryształowych Nagród dla wybitnych artystów i liderów kultury. Laureatami zostali Sebastião Salgado, brazylijski fotograf oraz David Adjaye, ghańsko-brytyjski architekt.
Sesję zakończyła światowa premiera filmu See Me: A Global Concert, którą uświetniły orkiestry i chóry z Pekinu, Drakensbergu, Florencji, Kabulu, Filadelfii, Wiednia i São Paulo, a także wystąpił wiolonczelista Yo-Yo Ma. Dyrektor muzyczną przedsięwzięcia i dyrygentką była Marin Alsop. Koncert został sfilmowany dzięki wsparciu włoskiego banku Intesa Sanpaolo.
Transmisja była tłumaczona symultaniczne na języki: arabski, angielski, francuski, niemiecki, japoński, mandaryński, chiński, rosyjski i hiszpański.
Nadzieja jest baterią
Słowa te, wygłoszone podczas uroczystości otwarcia przez uhonorowanego Kryształową Nagrodą Sebastião Salgado, bardzo dobrze odzwierciedlają nastrój pierwszego dnia obrad. Z wszystkich wygłoszonych referatów płynęła nadzieja, że po okresie kryzysu zostanie odbudowany nowy, wspaniały, zielony świat. W pierwszej sesji przeważały prelegentki, co zwracało uwagę na rolę kobiet w zwalczaniu pandemii.
Bywa jednak tak, że baterie wyczerpują się i nie bardzo wiadomo, gdzie jest ładowarka. Co wtedy należy zrobić? Odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwa, organizatorzy dali więc szansę wypowiedzieć się kobietom, które wystawiono do reprezentacji pierwszej sesji. Obrady prowadziła Li Xin, dziennikarka z chińskiej agencji prasowej Caixin. Dyskutowały Nanaia Mahuta, minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii, Shobana Kamineni, dyrektorka szpitala w Indiach, Gong Yingyin, szefowa firmy Yidu Technology Inc. tworzącej chmury internetowe.
Po pewnym czasie pojawił się na ekranie pierwszy mężczyzna – Peter Maurer, przewodniczący Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, który stwierdził, że systemy ochrony zdrowia okazały się kruche wobec C19, muszą być bliżej pacjenta i lokalnej społeczności, nie możemy kroczyć dotychczasową drogą w ochronie zdrowia, musimy znaleźć nową drogę.
Potrzebna jest nowa polityka podróży międzynarodowych – mówi Gong Yingyin, przedstawicielka niebiańskiej branży chmur internetowych. Wniosek z tej sesji: cały świat, wszystko wymaga odnowienia!
Najważniejsza sesja
Kolejna sesja to wystąpienie Klausa Schwaba, który powitał najważniejszego uczestnika obrad, był nim Xi Jinping, prezydent Chińskiej Republiki Ludowej. W swym wystąpieniu prezydent zwrócił uwagę na wiele nowych możliwości, z których najważniejszą jest historyczna szansa pogłębionej współpracy między Chinami i całym światem. – Pandemia jest daleka od zakończenia, a ostatni nawrót zachorowań na COVID-19 przypomina nam, że musimy kontynuować walkę. Nie ma wątpliwości, że ludzkość zwycięży nad wirusem i wyjdzie z tej katastrofy jeszcze silniejsza. Powinniśmy pozostać zaangażowani w nadążanie za duchem czasu, zamiast odrzucać zmiany. Teraz jest pora na wielki rozwój i wielką transformację – powiedział Xi Jinping. – Arogancka izolacja zawsze kończy się niepowodzeniem – stwierdził prezydent i trzeba przyznać mu nie tylko 100%, ale 1000% racji. Gra o sumie zerowej lub zwycięzca bierze wszystko nie jest filozofią narodu chińskiego.
Prezyden Xi Jinping powtórzył zobowiązanie Chin do wdrożenia Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju i promowania ekologicznego, niskoemisyjnego sposobu życia i produkcji oraz osiągnięcia neutralności węglowej przed 2060 rokiem. Ziemia jest naszym jedynym i niepowtarzalnym domem. Świat powinien zwiększyć skalę wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu i promowania zrównoważonego rozwoju.
Prezydent powiedział również, że Chiny będą nadal promować globalizację gospodarczą oraz rozwój techniki i innowacji, a także zobowiązują się do przestrzegania polityki otwarcia i dalszego promowania liberalizacji handlu i inwestycji.
Zielona ekonomia i dygitalizacja
W sesji Restoring Economic Growth uczestniczyli Gideon Rachman, Tharman Shanmugaratnam, Haruhiko Kuroda, Andrey L. Kostin, Smriti Zubin Irani. Zwracało uwagę wystąpienie przedstawiciela Rosji, który powiedział, że jego kraj wdrożył wiele skutecznych recept w walce z pandemią, wśród nich zielona ekonomia i dygitalizacja są najważniejsze. Prof. Klaus Schwab promował hasło: „Jedna planeta, jedna wspólna przyszłość”.
Podczas kolejnej sesji dr Anthony Fauci oznajmił, że wierzy iż szczepionka działa na wersję angielską i południowoafrykańską koronawirusa, ale może trzeba będzie zrobić upgrade, czyli aktualizację szczepionki – dodał. Pewnie będzie taka potrzeba, ponieważ komunikat firmy Moderna informuje jedynie o mianie neutralizującym w badaniach in vitro i na zwierzętach (więcej pod adresem https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/1205-badania-skutecznosci-szczepionki-mrna-przeciwko-nowym-mutacjom-sars-cov-2-przeprowadzano-in-vitro-oraz-na-zwierzetach).
Prof. Klaus Schwab podkreślił, że nowy ustrój będzie kapitalizmem akcjonariuszy zwracającym większą uwagę na samopoczucie ludzi, a nie na produkt krajowy brutto.
Jednak gwiazdą drugiego dnia była afrykańska piosenkarka Angelique Kidjo, która powiedziała, że cały kapitalizm jest chory. No i Houston, mamy problem, bo ochrona zdrowia w pandemii marnie przędzie.
Kariera wielopokoleniowa
Drugi dzień obrad rozpoczął się od wystąpienia prezydenta RPA. Wszyscy potrzebujemy dostępu do szczepionki, niezależnie od tego czy mieszkamy w kraju bogatym, czy biednym – mówił Cyril Rampaphosa, prezydent RPA.
Następną sesję prowadziła Roula Khalaf, brytyjsko-libańska dziennikarka z „Financial Times”. Jej mężem jest Assaad Wajdi Razzouk, clean energy entrepreneur, czyli przedsiębiorca czystej energii, także mający libańsko-brytyjskie korzenie. Jednym słowem w interesach grunt to rodzina. Interesy dobrze się mają, gdy osoby je prowadzące mają odpowiednie wykształcenie i przygotowanie do ich prowadzenia.
Pandemia w Chinach jest pod kontrolą dzięki rygorystycznemu przestrzeganiu zasad higienicznych – stwierdził Yi Gang, prezes Bank of China, absolwent uniwersytetów chińskich i amerykańskich Beijing University, Hamline University w Saint Paul, Minnesota, uzyskał doktorat na University of Illinois, tematem pracy doktorskiej były statystyczne metody selekcji. Jest on profesorem na Indiana University – Purdue University Indianapolis oraz Peking University.
Przedstawiciel AXA powiedział, że regulacje bankowe działają dobrze – skoro mówi to przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej, to pewnie tak jest. Big data to podstawa zdygitalizowanej ekonomii – mówi przedstawicielka banku Santander.
Kolejne sesje drugiego dnia miały tytuł Vaccinating the World: From Mass Production to Last-Mile Delivery. Złożyły się na nie przekazy ważnych polityków europejskich Ursuli von der Leyen, Angeli Merkel oraz Emmanuela Macrona. Przybliżono także plany GAVI (ang. Global Alliance for Vaccines and Immunization), publiczno-prywatnego partnerstwa Banku Światowego, WHO oraz UNICEF. Bezrefleksyjna stanowczość przedstawicieli GAVI można określić bon motem „zaszczepić cały świat – taka akcja jest bez wad”.
Co ciekawe, plany GAVI zostały krytycznie ocenione na łamach czasopisma „Global Public Health” w publikacji The GAVI Alliance and the ‘Gates approach’ to health system strengthening https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4166931/.
W równie stanowczym duchu było utrzymane wystąpienie Ursuli von der Leyen – pandemia to jest problem całego świata, fake newsy rozprzestrzeniają się 6x szybciej niż prawdziwe wiadomości – stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej. Zdaniem Ursuli von der Leyen dużo nas ten kryzys nauczył i teraz musimy przejść do działania. Jeśli nie zwalczymy energicznie tej pandemii, to następna pojawi się wkrótce. Wszyscy mamy do odegrania swoje role w tej grze.
Dekada 2021/2030 będzie dekadą dygitalizacji w Europie. Ważna jest jakość informacji, które do nas docierają. Co jest nielegalne, powinno być off-line, a on-line powinny być tylko sprawy legalne. Portale są odpowiedzialne za udostępnianą i rozpowszechnianą zawartość. Trudno było nie skojarzyć tego fragmentu wypowiedzi z tęsknotą do cenzury.
Wystąpienie Emmanuela Macrona w dużej mierze poświęcone było Porozumieniu Paryskiemu w sprawach klimatu. Powtarza się fraza „konieczna jest renowacja naszych budynków”, obecna również w wystąpieniu Angeli Merkel. Co to oznacza? Dowiadujemy się o tych planach Unii Europejskiej pod adresem https://www.prawo.pl/akty/dz-u-ue-l-2019-127-34,69184915.html.
Globalnie zaszczepieni, strategicznie ochłodzeni oraz ocenzurowanymi tekstami nakarmieni – to wizja świata po drugim dniu obrad.
Kto uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym 2021?
Światowe Forum Ekonomiczne od lat gromadzi przedstawicieli rządów wielu państw, organizacji międzynarodowych, sfer bankowych oraz reprezentantów różnych organizacji społecznych. W 2021 roku w obradach uczestniczyli przedstawiciele niżej wymienionych grup.
Szefowie państw i rządów
Xi Jinping – prezydent Chińskiej Republiki Ludowej; Narendra Modi – premier Indii, Yoshihide Suga – premier Japonii; Moon Jae-in – prezydent Republiki Korei; Lee Hsien Loong – premier Singapuru, Cyril Ramaphosa – prezydent Republiki Południowej Afryki; Nana Addo Dankwa Akufo-Addo – prezydent Republiki Ghany; Benjamin Netanyahu – premier Izraela; Abdullah II bin Al Hussein – król Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego; Paul Kagame – prezydent Rwandy; Ivan Duque Marquez – prezydent Kolumbii; Carlos Alvarado Quesada – prezydent Kostaryki; Alberto Fernández – prezydent Argentyny; Emmanuel Macron – prezydent Francji; Angela Merkel – kanclerz federalna Niemiec; Giuseppe Conte – premier Włoch; Pedro Sánchez – premier Hiszpanii; Guy Parmelin – prezydent Konfederacji Szwajcarskiej i radca federalny ds. gospodarczych, edukacji i badań naukowych; Kyriakos Mitsotakis – premier Grecji; Ursula von der Leyen – przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Liderzy organizacji międzynarodowych, agencji rządowych i banków centralnych
Christine Lagarde – prezes Europejskiego Banku Centralnego; António Guterres – sekretarz generalny, Organizacja Narodów Zjednoczonych; Tedros Adhanom Ghebreyesus – dyrektor generalny, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO); Kristalina Georgieva – dyrektor zarządzająca, Międzynarodowy Fundusz Walutowy; Amina J. Mohammed – zastępczyni sekretarza generalnego, Organizacja Narodów Zjednoczonych; Achim Steiner – administrator Programu Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNDP); Phumzile Mlambo-Ngcuka – podsekretarz generalna i dyrektor wykonawcza, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Równości Płci i Równouprawnienia Kobiet (UN WOMEN); Qu Dongyu – dyrektor generalny, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO); Inger Andersen – dyrektor wykonawcza, Program Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych (UNEP), Henrietta H. Fore – dyrektor wykonawcza, Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF); David Beasley – dyrektor wykonawczy, Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (WFP); François Villeroy de Galhau – prezes, Bank Centralny Francji; Fang Liu – sekretarz generalna, Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO); Anthony S. Fauci – dyrektor, Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID); Angel Gurría – sekretarz generalny, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD); Mauricio Claver-Carone – prezes, Międzyamerykański Bank Rozwoju; Andrew Bailey – prezes, Bank of England; Guy Ryder – dyrektor generalny, Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP); Jürgen Stock – sekretarz generalny, Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnej (INTERPOL); Fatih Birol – dyrektor wykonawczy, Międzynarodowa Agencja Energii; Rebecca Fatima Sta Maria – dyrektor wykonawcza, Sekretariat APEC (Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku).
Przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego
Seth F. Berkley – dyrektor generalny, Gavi, the Vaccine Alliance (Sojusz na rzecz Szczepionek); Gabriela Bucher – dyrektor wykonawcza, Oxfam International; Sharan Burrow – sekretarz generalna, Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC); Hindou Oumarou Ibrahim – przewodnicząca Stowarzyszenia na rzecz Rdzennych Kobiet i Ludów Czadu (AFPAT); Marco Lambertini – dyrektor generalny, WWF International; Laura Liswood – sekretarz generalna, Rada Kobiet Liderów Świata; Delia Ferreira Rubio – przewodnicząca, Transparency International; Peter Sands – dyrektor wykonawczy, Światowy Fundusz na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią (GF).
Źródło: https://www.weforum.org/agenda/2021/01/whos-who-davos-agenda/
Krystyna Knypl
GdL 2_2021