Prof. P. Ratcliffe, laureat Nagrody Nobla z 2019 r., w Warszawie
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: ROOT
- Kategoria: Nowości
- Opublikowano: piątek, 17.03.2023, 07:36
- Odsłony: 955
Krystyna Knypl
Możliwość wysłuchania wykładu / uczestniczenia w konferencji prasowej z udziałem laureata Nagrody Nobla lub rozmowy jest zawsze niecodziennym przeżyciem intelektualnym. Po raz pierwszy miałam możliwość słuchania w latach 90 tych podczas kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Warszawie, laureata Nagrody Nobla prof. J. Vane (https://gdl.kylos.pl/wp/?p=32800).
Zachowuję w trwałej pamięci wykłady takich naukowców jak Louis J. Ignarro, który gościł przed laty w Warszawie ( https://gazeta-dla-lekarzy.com/images/gdl_2012/gdl_1_2012.pdf str.14), z którym miałam zaszczyt przeprowadzić wywiad. Bardzo ciekawym było śniadanie prasowe w Brukseli, którym uczestniczył R. Zinkernagel (https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2117-sniadanie-prasowe-z-laureatem-nagrody-nobla-podczas-imi-stakeholder-forum-bruksela-2013-bruksela-2013-cz-4) oraz konferencja w Lindau, podczas której wykładowcami są laureaci Nagrody Nobla (https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/images/gdl_biblioteka/bibl_gdL_wiedzanahoryzoncie.pdf).
Kolejna możliwość wysłuchania konferencji prasowej z udziałem laureata Nagrody Nobla miała miejsce 17/03/2023 w Warszawie, gdzie gości prof. Peter Ratcliffe, który otrzymał nagrodę w 2019 roku. W najbliższych dniach odbędzie się Jego wykład, będzie dostępny pod linkiem https://www.uw.edu.pl/spotkanie-z-noblista-na-uw/.
Sir Peter John Ratcliffe (ur. 14 maja 1954) jest brytyjskim lekarzem nefrologiem oraz naukowcem, który otrzymał Nagrodę Nobla za badania nad reakcją komórek na niedotlenienie . Jako lekarz praktykował w John Radcliffe Hospital. Badania naukowe prowadził w Nuffield Department of Clinical Medicine na Uniwersytecie w Oxfordzie oraz w Francis Crick Institute.
Źródło https://en.wikipedia.org/wiki/Peter_J._Ratcliffe:
Jego badania naukowe, za które otrzymał Nagrodę Nobla, dotyczyły reakcji komórek na niedotlenienie. W 1989 roku Ratcliffe założył laboratorium w Oxford University's Nuffield Department of Medicine, aby zbadać regulację wytwarzania erytropoetyny (EPO), hormonu uwalnianego przez nerki i odpowiedzialnego za stymulację produkcji czerwonych krwinek.
Erytropoetyna jest produkowana przez nerki w odpowiedzi na niedotlenienie. J. Ratcliffe odkrył, że mRNA w nerkach biorące udział w produkcji erytropoetyny jest także obecna w kilku innych narządach takich jak śledziona, mózg oraz jądra.
Życiorys oraz droga naukowa napisana przez prof. P. Radcliffe jest dostępna na stronie Komitetu Noblowskiego pod linkiem
https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/2019/ratcliffe/biographical/
Krystyna Knypl
GdL 3/2023